Psie przedszkole – warto? Jak wybrać najlepsze dla naszego szczeniaka?

30 marca 2018

Pozytywne szkolenie psów

W ostatnich latach jest dużych boom na tak zwane psie przedszkola. Właściciel psów zdają sobie sprawę z tego, że dla ukształtowania charakteru psa jest bardzo potrzebna socjalizacja. Marzy się o tym by mieć posłusznego, ułożonego odpowiednio psiaka. Psie przedszkole pomaga, ale tylko takie, które będzie rzeczywiście dobre. Pies musi czuć się tam komfortowo.

Czym jest takie psie przedszkole?

Przede wszystkim nie jest to akademia szkoleniowa. Celem wizyty szczeniaka w takim miejscu ma być jego socjalizacja, zapoznanie się z innymi psami. Jeśli więc psie przedszkole reklamuje się, że nauczy psa posłuszeństwa w 100% to lepiej sobie takie miejsce odpuścić. Pies, który ma około 10 tygodni nie może być poddawany szkoleniu, ma się bawić, poznawać świat a także inne psy i ich zachowania. Tak samo nie oczekujemy również, że nasze dziecko w przedszkolu nauczy się z marszu czytać i pisać.

Pojawia się więc pytanie czy idea psiego przedszkola nie ma sensu? Nie do końca tak jest, socjalizacje psu można będzie zapewnić we własnym zakresie, mamy jednak mały wpływ na to czy pojawią się w pobliżu także inne psy, a dodatkowo już na tym etapie specjalista może krok po kroku przygotowywać szczeniaka również do tego normalnego trybu szkolenia. Dlatego efekty jakie będzie można wypracować w takim przedszkolu mogą być nie kiedy po prostu lepsze.

Szkolenie psów

Jak wybrać dobre psie przedszkole?

Mamy kilka różnych kryteriów, które można brać pod uwagę. Wygląda to następująco

Sprawdzamy ofertę przedszkola – zwracamy uwagę między innymi na to jak wiele psów jest zapisywanych do jednej grupy. Nie powinno być ich zbyt dużo, ponieważ może to doprowadzić do konfliktów i utrudniać będzie etap socjalizacji. Optymalna liczba psów jaka powinna być to 20-30 w grupie.

Wiek przyjmowanych psów – przyjmowanie psów rocznych czy 9-miesiecznych i nazywanie takiego miejsca przedszkolem to abstrakcja. Należy zadbać o to, by szczeniak przebywał z psami, które mają maksymalnie pół roku.

Opinie innych – są niezawodne. Starają się zdobyć jak najwięcej opinii o wybranym psim przedszkolu, zwykle znajdziecie je na forach miłośników psów. W każdym mieście będzie można liczyć na kilka placówek tego typu. Nie trzeba się spieszyć z wyborem, na pewno jakieś interesujące miejsce będzie można znaleźć.

Kontakt z instruktorem – krótka pogawędka z osobą odpowiedzialna za prowadzenie psiego przedszkola będzie bezcenna. U takiej osoby będzie można zapytać o szczegóły, poznać program dla szczeniaków, sprawdzić czy w tym samym miejscu pies będzie mógł później wziąć udział w normalnym szkoleniu. Taki kontakt pozwoli nam lepiej poznać instruktora, ocenić jego profesjonalizm i zaangażowanie.

Gdy wybieramy psie przedszkole należy także myśleć o kwestiach praktycznych. Warto sprawdzić jakie będą godziny prowadzenia zajęć, odległość jaką będzie trzeba pokonać ze swojego domu. Lepiej nie fundować długich dojazdów i siebie również nie obciążać surowymi obowiązkami, bo wtedy szybko straci się zapał i nie będzie chciało się dużej wozić psiaka na takie zajęcia.

image

Karolina Wardzała

Redakcja momio-hack.pl