5 największych błędów w wychowaniu psa

Wiele razy mówi się, że nie ma ludzi nieomylnych i tak rzeczywiście jest. Szczególnie dzieje się tak, gdy motywacją są uczucia. Widać to między innymi, gdy zajmujemy się wychowaniem psa. Gdy do domu trafi szczeniaczek trudno będzie ograniczyć lawinę miłości na rzecz racjonalnego szkolenia. W ten sposób szybko popełnia się poważne błędy wychowawcze, które mogą mieć konsekwencje w przyszłości.

Wymienimy kilka takich najczęściej popełnianych błędów.

Traktowanie jak człowieka

Często jest tak, że psa traktuje się jak dziecko. Jednak trzeba pamiętać, że zwierzę to zwierzę i w żadnym wypadku nie powinno być traktowane miarą ludzką. Pies od początku powinien znać jaka w domu jest hierarchia i wiedzieć, że pierwszeństwo zawsze maja ludzie. Niekiedy pozwala się np. na spanie w jednym łóżku z właścicielem czy karmienie ze stołu. W ten sposób pies szybko się przyzwyczai i uległości człowieka będzie wykorzystywał.

Pochwalanie złych zachowań

Dzieje się tak niekiedy nieświadomie. Jeśli szczeniak zabrudzi dywan czy zrobi coś innego złego zawsze będzie trzeba go skarcić. Nie ma pocieszania – pies to nie dziecko. Zwierzę powinno dostawać dokładnie sygnał jaki daje właściciel. W ten sposób będzie gwarancja, że pies zrozumie, jakie zachowania są dobre a jakich nie powinno być. Nagradzanie złych zachowań to błąd, który istotnie utrudnia wychowanie.

Bicie

Konieczność karcenia psa za złe zachowania nie ulega wątpliwościom. Jednak nigdy nie powinno się karcić zwierzaków fizycznie. Bity pies nie będzie miał zaufania do właściciela, a to właśnie zaufanie jest podstawą relacji ze zwierzakiem. Z czasem pies wychowywany przez pomocy bicia sam zrobi się agresywny. Karcenie powinno być zawsze wynikiem słownego działania, podnoszenia głosu.

Zasady wychowania psa

Czekanie aż pies wyrośnie z takiego zachowania

Okres szczenięcy będzie trwał krótko, a właściciel przez to będzie miał mało czasu na to, by pupila rzeczywiście wychować. Dlatego nie powinno się niczego zostawiać z myślą, że pies wyrośnie, na później. Jeśli zwierzę nie nauczy się pewnych zachowań w okresie szczenięcym to nie nauczy się ich nigdy.

Brak kontaktu z psem

To problem szczególnie osób, które maja psa na dworze. Takie zwierzaki maja trudne zadanie i zbudowanie relacji z właścicielem może się okazać niemożliwe. Proces ich wychowania nie będzie skuteczny, ponieważ pies nie ma możliwości obserwowania zachowań domowników i przez to będzie praktycznie całkowicie zdezorientowany. Trudno wymagać chodzenia na smyczy od psa, który przez większość doby znajduje się w klatce.

Tego typu błędy dość często się powtarzają a będą one bezpośrednio rzutować na kształtowanie się charakteru psa. Jeśli właściciel będzie je popełniał to ma to istotny wpływ na to jak później będzie się zachowywał zwierzak. Warto pamiętać, że to wszystko co robi zwierzak będzie wiązało się z naszą odpowiedzialnością, ponieważ to właśnie właściciel zawsze będzie odpowiadał za zachowania zwierzaka. Warto tutaj powiedzieć jedną istotną prawdę a mianowicie to, że nie ma złych psów – są jedynie te źle wychowane.