Buldog francuski – wzorzec

To typowy mały molos. Pies mocny w małej postaci, krótki i zwarty w proporcjach. Szata gładka, pysk krótki i plaski, stojące uszy, ogon krótki z natury. Ma sprawiać wrażenie zwierzaka aktywnego, inteligentnego i muskularnego o zwartej budowie i mocnych kościach. Zachowanie i charakter to przede wszystkim towarzyski, żywy, skory do zabaw i chętny do ćwiczeń, ma dużo zapału. Szczególnie czuły dla pana i dzieci.

Głowa mocna, szeroka i graniasta, skóra pokrywająca głowę tworzy symetryczne zmarszczki. Charakterystyczną cechą głowy jest cofnięcie części szczękowo nosowej, czaszka ze zwiększonym wymiarem poprzecznym kosztem długości. Czaszka jest szeroka i praktycznie płaska, czoło wypukłe. Wydatne łuki nadczołowe przedzielone bruzdą, wybitnie rozwinięta między oczami. Bruzda nie może przechodzić nad czoło. Guz potyliczny słabo rozwinięty. Nos szeroki, krótki i zadarty. Nozdrza szeroko rozwarte i symetryczne, skierowane ukośnie do tyłu. Budowa nozdrzy i zadarty nos maja umożliwiać swobodne oddychanie przez nos. Kufa bardzo krótka, szeroka z symetrycznymi zmarszczkami schodzącymi nad górną wargę.

Szczęka oraz żuchwa szeroki, graniaste i mocne. Żuchwa tworzy łuk wychodzący ponad szczękę. Przy zamkniętym pysku wysunięcie żuchwy łagodzone przez wygięcie łuków bocznych. Siekacze żuchwy nie mogą być cofnięte za siekacze szczęki. Łuk siekaczy dolnych zaokrąglony. Żuchwa nie może wykazywać bocznego odchylenia ani skręcenia. Wzajemny układ łuków nie jest ściśle określony. Najważniejsze schorzenie się warg w taki sposób, by zęby były niewidoczne.

Wargi grube, luźne, czarne. Górna warga łączy się z dolną w środkowej części. Język również nie powinien być widoczny tak jak zakryte w pełni zęby.

buldog francuski - charakterystyka

Oczy z żywym wyrazem nisko osadzone, dość daleko od nosa a przede wszystkim od uszu, ciemnej barwy, dość duże, wyraźnie okrągłe, lekko wypukłe. Uszy o średniej wielkości, dość duże, wyraźnie okrągłe, lekko wypukłe, białkówki niewidoczne, gdy pies patrzy przed siebie. Oprawka powiek czarna. Uszy średnie, szerokie u nasady i zaokrąglone na końcu. Osadzone wysoko na głowie, ale nie blisko siebie, prosto noszone. Otwór słuchowy kierowany ku przodowi, skóra na głowie delikatna, miękka w dotyku. Szyja krótka nieco wysklepiona. Linia grzbietu wznosi się na poziomie lędźwi, potem opada ku ogonowi. Taka budowa jest pożądana i wynika z krótkiej partii lędźwiowej. Szyja krótka nieco wysklepiona.

Grzbiet szeroki i muskularny, lędźwie krótkie i szerokie. Zad skośny. Klatka piersiowa cylindryczna i głęboka, beczkowato wysklepiona, wyraźnie zaokrąglona. Pierś szeroka a brzuch podciągnięty, ale nie nadmiernie. Ogon jest krótki i osadzony nisko na zadzie, bardzo blisko pośladków, gruby u nasady zawęźlony bądź złamany z natury i zwęża się ku końcowi. Kończyny przednie z boku i z przodu ustawione pionowo i równolegle. W pozycji stojącej kończyny przednie w sporej odległości od siebie. Tylne kończyny mocne i muskularne, nieco dłuższe niż przednie co podnosi zad, z boku i tyłu ustawione pionowo i równolegle.

Wzorzec Rasy zatwierdzony przez FCI pod nr: 101