Co to jest kliker i jak wygląda trening?

Kliker to narzędzie szkoleniowe, pudełeczko, które będzie zaznaczać pożądane zachowania. Wykorzystuje się go przede wszystkim w klikerowym szkoleniu psów. Trening kliker to pozytywna metoda szkolenia zwierzaków. Opierać się będzie na pozytywnym wzmocnieniu pożądanego zachowania. Zachowanie wzmacnia się przez nagrodę, która będzie pojawiać się po kliknięciu.

Na początku trzeba warunkować psu dźwięk klikera, by wiedział, że to oznacza pojawienie się nagrody. To klasyczne warunkowanie albo warunkowanie pawłowskie. Opiera się na obserwacjach Pawłowa, który zauważył, że jeśli pies słyszy dźwięk dzwonka przed podaniem jedzenia to po kilku powtórzeniach już będzie kojarzył dźwięk z jedzeniem.

Jeśli pies jest już uwarunkowany na dźwięk klikera będzie można rozpoczynać trening. Na początek uczymy prostych sztuczek. Najprostszym i najbardziej dającym do myślenia będzie ćwiczenia metodą targetowania. Targetowanie to dotykanie przez psa nosem targetu a więc określonego przedmiotu. Zachowanie zawsze dzieli się na małe kawałeczki. Na początek nagradza się spojrzenie na target, a potem właśnie próby dotykania go nosem, aż w końcu samo dotykanie i następnie podążanie za targetem, który ucieka.

Pies będzie w stanie zrozumieć co od niego chcemy, ponieważ dźwięk klikera oznacza dla psa, że to co zrobił będzie nagrodzone. Dźwięk klikera pokazuje tą chwilę, w której pies zrobił coś dobrze. Dzięki temu jest w stanie lepiej kliker dla psarozumieć to jakie zadania są przed nim postawione. Klik będzie dokładniejszy niż podanie nagrody, ponieważ łatwiej go wykonać niż podać nagrodę w ułamku sekundy, gdy pies robi to czego oczekujemy.

Kliknięcie dla zwierzaka będzie jak pomost pomiędzy pożądanym zachowaniem a nagroda. Pies usłyszał kliknięcie w momencie wykonywania tego zachowania jakie jest pożądane i może oczekiwać, że za chwile otrzyma nagrodę. Tym sposobem pies szybciej będzie rozumiał to jakie zadania są przed nim stawianie. Metoda taką możemy w szybki i przyjemny sposób uczyć psa określonych zachowań. To świetny sposób, ponieważ szkolenie będzie rzeczywiście skuteczne i da nam świetne efekty. W szkoleniu klikerowym skupiamy się na tym co pies robi dobrze i tak sterujemy psem, by robił to co chcemy z radością i z chęci współpracy z nami.

Metoda klikerowa to dobry sposób na to, by budować porozumienie między właścicielem a psem. pomaga budować zaufanie do nauczyciela. To łatwy i precyzyjny sposób na to, by przekazać psu to czego od niego będziemy oczekiwać. Wtedy będzie robił to pożądane zachowanie, ponieważ wie, że czeka go nagroda. Jeśli chcemy wykonywać takie szkolenie psa powinniśmy decydować się na realizowanie sesji często, ale powinny być one raczej krótkie. Pies powinien mieć przyjemność z przeprowadzanych zajęć, nie powinniśmy się nadmiernie spieszyć, szkolenie klikerowe powinno się dzielić na etapy, by krok po kroku przygotować psa do robienia tego czego będziemy oczekiwali. Te możliwości treningowe jakie obecnie występują z użyciem klikera są rzeczywiście świetne i warto do tego typu trening wziąć pod uwagę.