Czy można wyszkolić dorosłego psa ?

Najłatwiej będzie szkolić psa, gdy będzie on szczeniakiem. Krótkie treningi prostych umiejętności może rozpoczynać hodowca, gdy jeszcze szczeniaki mają około 5 tygodni. W tym czasie swoje maksimum osiąga apetytywna faza rozwoju psa. Gdy psiak trafi do nowej rodziny, właściciel powinien kontynuować proces treningowy.

Dobrze będzie szukać między innymi specjalnego przedszkola dla szczeniąt, gdzie znajdzie się kadra instruktorów, którzy będą znali najlepsze metody szkoleń jeśli takie przedszkole prowadzi również kontrolę dokumentacji weterynaryjnej, znajduje się na otoczonym terenie to już po drugim szczepieniu będzie można zapisać takiego psa do tego typu przedszkola. Szkoda przegapić okres szczeniący, gdy ciekawość świata jest największa.

Czy szkolenie psa można zacząć, gdy jest już dorosły?

Wyszkolony pies to pies, który będzie znał i respektował zasady istnienia razem z właścicielem, ale także z innymi ludźmi z jakimi się spotka. To dobry mieszkaniec miasta i przyjaciel człowieka, jeśli będzie odpowiednio uczony. Edukacja dorosłego psa może być trudna, niekiedy porównana jest również z walką z nałogami. Proces ten najczęściej jest długi i kosztowny, ponieważ bardzo często będzie trzeba walczyć z ugruntowanymi przez miesiące i lata nawykami. Zmiana czynności nawykowych jest zawsze trudniejsza niż kształtowanie ich od początku nauki.

Nie oznacza to jednak, że dorosły pies czy człowiek nie będzie zdolny do uczenia. Psy są na poziomie psychicznym gatunkiem neotenicznym co oznacza, że ma zdolność uczenia się i zabawy w wieku dojrzałym i starczym. Zabawa i szkoła kojarzy się nam z wiekiem dziecięcym i dorastaniem, jednak w praktyce warto wiedzieć, że w dorosłym wieku również można się uczyć. Jest sporo przyczyn, które sprawią, że ludzie zapisują się na szkolenia z dorosłym psem.

resocjalizacja dorosłego psa

Oto najczęstsze z nich:

– pies został adoptowany ze schroniska albo został znaleziony – właściciel pragnie wytworzyć więź ze zwierzakiem i doprowadzić do tego, że będzie można go nauczyć funkcjonowania w przestrzeni publicznej

– edukacyjnie zaniedbany pies będzie miał problem z odpowiednim zachowaniem i te problemy właściciel chce wygasić.

– pies pojawił się w domu tymczasowo, najczęściej chodzi o psy w fundacjach – tymczasowy opiekun chce robić wszystko, by psa do ostatecznej adopcji przygotować.

– pies zachowuje się w niewłaściwy sposób i grozi mu w związku z tym zachowaniem eutanazja, wtedy opiekun, który będzie chciał doprowadzić do ochrony życia zwierzaka będzie zapisywał go na szkolenie. Dążyć będzie można w związku z tym do tego, by zmienić te zachowania, do jakich zwierzak się przyzwyczaił i sprawiają, że będzie zagrożony eutanazją.

Dorosłe psy i dorośli ludzie mogą nadal się uczyć. Zapisanie dorosłego psa na szkolenie nie musi wzbudzać poczucia winy. Dobry instruktor podejmie pracę rozpoczynając od stanu zastałego i będzie musiał przygotować szkolenie w taki sposób, by doprowadzić do stanu, który będzie przez wszystkich pożądanych. Oprócz tego dorosły pies i jego pan potrzebuje wyzwań intelektualnych, by starzeć się rzeczywiście godnie.