Gdy pies ucieka podczas spaceru

Tytułowy problem będzie szczególnie uciążliwy i doprowadza do tego, że spacer nie daje przyjemności ani zwierzakowi ani właścicielowi. Z uciekającym psem po prostu nie będzie chciało się wychodzić, ponieważ będziemy musieli cały czas mieć takiego zwierzaka na smyczy i nie będzie można dać mu nawet cienia swobody.

Dlaczego więc pies w trakcie spaceru będzie uciekał? To takie pytanie, które warto sobie postawić i zastanowić się czy można sobie z tym poradzić.

Złe wychowanie

Ucieczki w trakcie spaceru to problem psów, które nie mają za sobą cyklu szkolenia i w związku z tym po prostu są one nieposłuszne właścicielom. Często dzieje się tak, że człowiek myśli, że pies przychodzi na zawołanie bez żadnego problemu. Tak może rzeczywiście dzieje się np. w ogrodzie, gdzie stale się znajduje, ale to nie oznacza, że w parku będzie działo się podobnie. Dlatego dopóki właściciel nie ma 100% pewności, że pies będzie posłuszny nie powinien spuszczać go ze smyczy w miejscach publicznych, szczególnie tam, gdzie będzie bliska odległość od ruchliwej ulicy.

Dużo atrakcyjnych dla zwierzaka bodźców

Nawet pies, który jest świetnie wyszkolony może mieć swoje chwile słabości. Najczęściej będzie to związane z tym, że pojawia się atrakcyjna suczka z cieczką, która będzie wabić psów. Wtedy rzeczywiście okaże się, że bardzo trudno będzie zapanować nad psem, ponieważ

jest tak, że popęd seksualny u zwierzaków bierze górę nad wszystkim innym.

bezpieczny spacer z psem

Dla psa atrakcyjne będą także inne bodźce, przez które zapomina on o całym świecie, ale nie będzie zapominał o swoim właścicielu. Chodzi tutaj między innymi o odchody dzikich zwierząt, tropy, ciekawe zapachy, pojawiające się smakołyki, uczucie swobody, co będzie szczególnie istotne dla tych psów, które ze smyczy spuszczane są bardzo rzadko.

Jak można sobie z tym radzić?

Jeśli w ogóle chcemy sobie z tym radzić na początek będzie trzeba ustalić jaka jest przyczyna uciekania w trakcie spaceru. Jeśli chodzi o nieposłuszeństwo to nie ma na to rady. W takiej sytuacji właściwie koniecznie będzie trzeba udać się na specjalistyczne szkolenie. Komfort chodzenia na spacer z psem idealnie posłusznym rzeczywiście będzie tego wart i warto będzie środki finansowe również na to przeznaczyć. Jeśli zaś pies będzie uciekał z powodu silnych bodźców znajdujących się w okolicy to tradycyjnie powinno się w trakcie spaceru używać linki.

Ucieczki zdarzają się przede wszystkim w lesie, gdzie warto pamiętać, że i tak istnieje zakaz spuszczania psa ze smyczy. Długa linka około 10 metrów przypięta do pasa biodrowego to świetne rozwiązanie, które w praktyce będzie się dobrze sprawdzać. Z jednej strony pies będzie miał nieco swobody, z drugiej zaś właściciel ma gwarancję, że zwierzak się nie zgubi.

Nie powinno się bagatelizować nawet sporadycznych ucieczek. Każda z nich może bowiem dla psa zakończyć się tragicznie, np. gdy zwierzak wpadnie pod samochód, może być także zastrzelony przez myśliwego, dlatego tak jak się mówi lepiej dmuchać na zimne i zatroszczyć się o własnego psa w odpowiedni sposób.