Jak rozsądnie kupić rasowego psa?

Rasy psów zostały stworzone w konkretnym celu. Selekcja hodowlana miała doprowadzić do tego, że będą utrwalone te cechy u psów, które są pożądane przez człowieka, tak by pies dobrze służył człowiekowi. Ta właśnie mogły powstać rasy, które dbają o owce, psy tępiące szczury, do ogrzewania nóg czy aportowania.

Jeśli więc wiemy jakiego psa będziemy potrzebować i wiemy, że ma być to pies rasowy to wtedy będzie trzeba szukać dla siebie odpowiedniego hodowcy. Poszukiwania niosą za sobą pewne ryzyko, a mianowicie, że nie uda się znaleźć dokładnie tego co szukamy.

Niektóre rasy są bardzo popularne, a wtedy popyt na szczeniaki jest bardzo duży. Niektórzy niestety taki stan wykorzystują i rozpoczynają hodowle, których celem jest szybkie i tanie produkowanie wielu psów danej rasy, by jak najwięcej zarobić. Dobro zwierząt jednak nie ma wtedy znaczenia, suki rodzą po każdej cieczce, szczeniaki są sprzedawane komu popadnie i nie ma rangi żywej, czującej istoty. Dobry hodowca to osoba, która nie pracuje dla zysku, ale dla dobra rasy. Jak takiego hodowcę znaleźć?

Trzeba na pewno poczytać o rasie jaką chcemy kupować, po drugie trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nawet w obrębie rasy to zróżnicowanie jest spore jeśli chodzi o wygląd, zachowanie poszczególnych osobników. Wynika to z biologii, populacja jest zdrowa wtedy gdy będzie różnorodna genetycznie mimo tego, że są podobieństwa w wyglądzie. Najpierw szukamy odpowiedniej dla siebie rasy, a potem szczeniaka z tej rasy, który będzie nam odpowiadał. Trzeba być czujnym w poszukiwaniach, wiedząc, że pies, który do nas trafi może spędzić tutaj kilkanaście lat.

hodowla rasowych psów

Dobry hodowca

Dobrym hodowcom można określić osobę, która wie dużo o rasie, którą hoduje. Jego działania są celowe i stara się dążyć do tego, by ulepszać rasę, dlatego krzyżowanie nigdy nie jest przypadkowe, zawsze przemyślane. Hodowla oczywiście musi być zarejestrowana w organizacji kynologicznej, realizuje zadania statutowe. Powinien oczywiście odpowiednio dbać o kondycje zwierząt. Szczeniaki powinny być przyzwyczajane do różnorakich sytuacji w jakich mogą się znaleźć. Konieczne będzie przygotowanie na różne dźwięki, zapachy, różnych ludzi. Dobry hodowca nigdy nie decyduje się na sprzedawanie zwierząt bez metryki lub rodowodu. Nie będzie problemów z zobaczeniem rodziców, którzy stoją za danym miotem. U dobrego hodowcy nie będzie problemu z tym, by zapoznać się w jakich warunkach hodowla funkcjonuje.

Hodowca powinien również pomagać w wyborze szczeniaka, przeprowadza wywiad, dzięki któremu dowiaduje się, że szczeniak będzie mógł trafić do odpowiednich ludzi. Dobry hodowca powinien w umowie zastrzec sobie, że jeśli pies nie będzie miał odpowiednich warunków, klienci nie będą się mogli nim opiekować to wtedy będzie miał prawo go odzyskać. Psy dobrego hodowcy są również na wysokich pozycjach w zawodach i maja reakcje odpowiednie do sytuacji, w jakiej się znajdują.

Jeśli ktoś myśli o kupowaniu psa warto, by zrobił to rzeczywiście rozsądnie. Należy szczególnie zadbać o to od kogo będzie kupowany szczeniak.