Jakie są skutki uczłowieczania psa?

Pies niewątpliwie zajmuje ważne miejsce w ludzkiej rodzinie. Obecność powoduje, że częściej wychodzimy na spacer, łatwiej będzie nawiązywać kontakty socjalne, lepiej znosimy kryzysowe sytuacje. Badania pokazują, że przebywanie z przyjaznym zwierzakiem, głaskanie go poprawia stan zdrowia, zmniejsza ciśnienie krwi, wycisza niepokoje, rozładowuje napięcia.

Można również powiedzieć, że dobrze dobrany i odpowiednio wychowany pies staje się prawdziwym przyjacielem człowieka. Często jednak miłość człowieka do psa wychodzi spod kontroli i jest to miłość nieracjonalna, szkodliwa dla obu stron tej relacji. Dzieje się tak, gdy właściciel zwierzaka będzie zapominał, że to zwierzę. Taki stan określany jest jako antropomorfizacja a więc uczłowieczenie zwierzaka.

Wystarczy wspominać takie zachowania ludzi jak mówienie o tym, że to nasze dziecko, wołanie zwierzaka, by przyszedł do mamusi. To właśnie określenia, które określić można jako uczłowieczenie zwierzaka. Niektórzy w taki sposób mówią do swojego psa i to błąd, ponieważ w ten sposób istotnie utrudnia się sposób komunikowania ze zwierzęciem. Psy chcą słyszeć proste, jednoznaczne komendy, które nie będą dla nich problemowe w ich zrozumieniu. Rozbudowane zdania skierowane do psów to najczęściej duży błąd, który może sprawić, że pies nie będzie wiedział co tak naprawdę powinien robić.

jak traktować psa

Takie uczłowieczenie psa może być na poziomie językowym, ale jeszcze gorzej się dzieje, gdy ten poziom językowy zostaje przekroczony. W wielu przypadkach traktowanie psa jak członka rodziny będzie prowadzić do zaburzenia zachowań. Fiksacja właściciela na punkcie psa powoduje, że zwierzę będzie się rozwijać w świecie, w którym nie będzie zasad, nie będzie miał również odpowiedniej stabilności.

Brak zasad to brak poczucia bezpieczeństwa. Pies, który zostanie uczłowieczony nie ma swobody w nawiązaniu kontaktów z innymi psami, utwierdza się w lęku. Może dojść do tego, że uczłowieczenie psa będzie powodować generowanie zachowań agresywnych w stosunku do innych psów czy innych ludzi. Wiele na ten temat już pisano jednak zawsze warto pamiętać, że wszelkie próby uczłowieczenia psa kończą się źle i skutki z tym związane najczęściej są niebezpieczne.

Takie mocne generowanie przywiązania psa do właściciela może stać się niebezpieczne również dlatego, że w dłuższej perspektywie pies będzie zbyt mocno przywiązany do właściciela, dojdzie do zaburzenia pozycji socjalnej, pojawi się lęk przed samotnością, lęk separacyjny wynikający z nadmiernego przywiązania do człowieka. Pies taki będzie pod nieobecność właściciela problemowy, może wyć niszczyć przedmioty. Tym samym nie będzie można nad takim zwierzakiem zapanować. Warto pamiętać, że psa trzeba kochać mądrze a więc ze zrozumieniem jego biologii oraz potrzeb gatunkowych oraz indywidualnych. Psy chociaż jesteśmy mocno z nimi związani nie są dziećmi ludzkimi i trzeba o tym zawsze pamiętać. Tylko w ten sposób będzie można odpowiednio nad psiakiem zapanować i doprowadzić do tego, że jego szkolenie przebiegnie prawidłowo.