Mały kontra duży – mały atakuje dużego…

Małe psy często szczekają na większe zwierzaki. W wielu przypadkach jest nawet tak, że mały atakuje dużego mimo, że ma małe szanse na to, by wyjść cało z takiego starcia. Dlaczego tak się dzieje?

Trudno będzie dowiedzieć się czy pies ma świadomość swojego rozmiaru. Na pewno szczekanie to dobry sposób na to, by zaznaczyć swoją obecność albo tez informować dużego osobnika o braku pewności siebie. Szczekanie staje się bardziej natarczywe i przechodzi w wysokie tony, gdy pies za bardzo będzie naruszał przestrzeń osobistą małego psa.

Jeśli odległość między psami bardziej się zmniejszy możliwe będą różnorakie reakcje ze strony małego zwierzaka. Może uciekać, ale może również będzie chciał atakować dużego psa, może uciekać pod nogi właściciela. Mały zwierzak powtarza zachowania, które w kontakcie z dużym psem przyniosły skutek. Jeśli szczekanie doprowadziło do tego, że duży pies się odsunął to takie reakcje będzie wzmacniał i powtarzał. Jeśli duży pies będzie odpowiadał atakiem na atak to mały otrzymuje uzasadnienie obaw. Jeśli ktoś ze strachu przed dużym zwierzakiem ogranicza kontakt z dużymi psami a atak tego większego będzie zawsze utwierdzał właściciela w zasadności tego leku.

Problemy z zachowaniem małych psów

Problemy z zachowaniem małych psów mogą wynikać z wielu różnorakich przyczyn. Może być to związek z brakiem socjalizacji wewnątrz gatunku w okresie szczenięcym i w późniejszych fazach rozwojowych. Szczeniak początkowo uznaje przedstawicieli własnego gatunku te zwierzaki, które wyglądają jak matka i rodzeństwo.

socjalizacja szczeniaka

Jeśli nie zobaczy i nie nawiąże z innymi psami odpowiednich relacji nie będzie miał pozytywnych skojarzeń i generalizacji pojęcia psa. Może także występować problem w komunikacji o podłożu morfologicznym. Każda cześć ciała psa będzie bowiem służyć do komunikacji niewerbalnej.

Ustawienie uszu, spojrzenie, położenie ogona, wygląd pyska czy odpowiednia poza to sposób na to, by innemu psu przekazać informacje dotyczące własnego nastroju. Jeśli pies tej komunikacji nie będzie miał rozwiniętej, nie będzie w stanie nawiązać odpowiedniej relacji z psami. Problemem może być również brak modela służącego do nauki komunikacji wewnątrzgatunkowej. Osierocone szczeniaki, jedynaki bądź szczeniaki zbyt wcześniej adoptowane również nie będą miały wykształconych odpowiednich zachowań. Na problem w kontakcie z innymi psami wypływać mogą również przeżycia jakie ma pies z większymi zwierzakami.

Psy mocno zapamiętują swoich wrogów, dlatego będzie bardzo ważne, by zwierzak miał przyjazne kontakty z większymi od siebie psami. Często problemem jest również to, że wiele osób uważa, iż małe psy nie wymagają szkolenia. Wszystkie rasy powstałe w celu towarzyszenia człowiekowi to psy użytkowe, które mogą się wiele nauczyć, a ludzie o tym zapominają. Warto również pamiętać, że nie powinno się brać psa na ręce, gdy widzimy większego psa. W ten sposób bowiem te złe zachowania będą się kształtować i utrzymywać, dlatego nie można psa do takich zachowań przyzwyczajać i się przyczyniać.