Pierwsze akwarium – Jak zacząć?

Każda osoba zakładając swoje pierwsze domowe akwarium musi się zmierzyć z wieloma wątpliwościami i problemami. Nie wystarczy przecież tylko postawić szklany zbiornik, nalać do niego wody i wpuścić rybki. Cały proces jest dużo bardziej skomplikowany i wymagający. W tym artykule postaramy się przybliżyć wszystkim najważniejsze zasady obowiązujące przy zakładaniu pierwszego akwarium. Do dzieła!

Moje pierwsze akwarium

Wiedza dotycząca zasad organizowania pierwszego małego zbiornika wodnego jest niezwykle istotna również ze względów finansowych. Pozwoli nam to uniknąć dodatkowych i niepotrzebnych kosztów kupując zbędne akcesoria.

Zacznijmy od wyboru odpowiedniego zbiornika na wodę. Jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z akwarystyką nie powinniśmy wybierać zbyt dużej pojemności akwarium. Optymalna pojemność dla początkujących to 25 litrów. Można oczywiście pokusić się o większe zbiorniki ale raczej nie powinniśmy przekraczać 60 litrów. Istnieje również niepisana zasada, która głosi, że na każdą rybkę w akwarium powinno przypadać około 5 litrów wody. Inaczej sprawa wygląda w modnych ostatnio tzw. akwariach holenderskich, w których większy nacisk kładzie się na rośliny. Rybki są tylko niejako dodatkiem. Gdy już wybierzemy odpowiednie akwarium musimy zastanowić się nad jego umiejscowieniem w mieszkaniu. Najlepszym miejscem będzie miejsce gdzie dociera jak najmniej promieni słonecznych, które mogą spowodować niekontrolowany rozrost glonów wewnątrz akwarium. Ciemniejszy kąt w pokoju będzie więc rozwiązaniem idealnym.

Umieszczając akwarium w miejscu pozbawionym naturalnego światła musimy zadbać o jego sztuczny odpowiednik. Światło mimo wszystko jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin i ryb w naszym małym zbiorniku. Oprócz tego odpowiednie oświetlenie posiada również walory estetyczne sprawiając, że akwarium jest dużo bardziej atrakcyjne wizualnie. Większość zbiorników posiada oświetlenie wbudowane w pokrywę. Jeśli jednak nie posiadamy takiej pokrywy musimy dokupić osobno lampę jarzeniową bądź oświetlenie LED. Sklep zoologiczny online z szeroką ofertą produktową może tu bardzo pomóc.

Oprócz oświetlenia niezbędny będzie także odpowiedni filtr do akwarium, grzałka, termometr oraz odpowiedni żwirek na podłoże. Każdy większy sklep zoologiczny online posiada te produkty w swojej ofercie. Kupując wszystkie te akcesoria naraz możemy sporo zaoszczędzić na kosztach wysyłki.

Mając tak przygotowane akwarium po około dziesięciu dniach możemy wpuścić do niego pierwsze rybki. Powinniśmy zadbać również o odpowiedni pokarm dla nich oraz siatkę do ich ewentualnego odławiania. W celach estetycznych możemy także pomyśleć o tle w akwarium, które odwzorowywać będzie tło naturalnego zbiornika wodnego.

Z czasem zapewne będziemy myśleć o większym zbiorniku z bardziej zróżnicowaną florą i fauną. Na to przyjdzie jednak czas. Na początek najlepiej jest zorganizować mniejszy zbiornik aby w ogóle przekonać się czy akwarystyka jest faktycznie naszym hobby.