Po co szkolić psy w warunkach miejskich, jeśli można na ogrodzonym trawniku?

Praca z psem na wygrodzonym terenie szkoły dla psów będzie wygodna i dla instruktora i odpowiednia również dla właściciela. Ma to również wiele innych zalet. Liczy się bez wątpienia bezpieczeństwo zwierzaka, który na pewno nie ucieknie na ulicę. Można także uczyć klientów podstaw pracy z psem, które potem przydać się mogą również w innych warunkach. Jeśli pojawia się taka potrzeba symulować można sytuacje z życia wzięte, w których pies musi sobie na co dzień radzić.

Poza takimi zajęciami, pies będzie wychodził na spacery do miasta, zazwyczaj blisko swojego domu. Jak przekonać przewodnika, że mijana ławka, latarnia, ludzie na drodze to bardzo dobry sposób na to, by pracować nad komunikacją z psem i realizować trening koncentracji i posłuszeństwa? Można poczekać aż pies wprowadzony w dystrakcyjne środowisko zacznie stwarzać problemu albo tez od razu będzie można rozpocząć szkolenia dla psów trudnych. Na pewno nie można oczekiwać, że symulacje będą zastępować realnie sytuacje jakie maja miejsce w życiu.

Praca z psem w mieście musi być realizowana etapami, gdyż nadmierna ilość bodźców jest tak samo niebezpieczna dla psa jak ich brak. Zawsze przesadzanie będzie wiązać się ze stresem, który może prowadzić do lęków po stronie psa albo też powodować agresję. Socjalizacja psa żyjącego w mieście to jednak konieczność, jeśli w ogóle chcemy mieć nad takim psem kontrolę i chcemy go odpowiednio wychować. Miejski trening ma za zadanie doprowadzić do tego, że kontrola nad psem będzie rzeczywiście możliwa.

Podstawowe komendy dla psa

Naturalna metoda szkolenia psów zawsze będzie miała określony cel. Przede wszystkim chodzi o hartowanie komend, uzyskanie psa, który będzie w stanie reagować na polecania przewodnika niezależnie od tego co będzie się działo wokoło. To co będzie bardzo ważne to zawsze szkolenie bez użycia agresji. Jeśli pies wykona określone komendy w trudnych warunkach, na nietypowym podłożu będzie można uznawać, że komenda została zahartowana, ponieważ dla zwierzaka nie będzie miało znaczenia nic poza wykonaniem komendy. Zwierzak będzie skoncentrowany na przewodniku i bez względu na okoliczności zajmuje się wykonywaniem komend.

Praca miejska będzie dla instruktora szkolenia trudna, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie sytuacje będą miały miejsce w trakcie zająć. Zawsze może się pojawić ktoś kto będzie chciał głaskać psa, może się pojawić inny pies. Pracując z psem trzeba więc liczyć się z tym, że sytuacje jakie się pojawią mogą być różne i nie zawsze zapanowanie nad psem będzie łatwe.

Pracując z psem w ramach treningu miejskiego będzie trzeba liczyć się z tym, że wiele może się wydarzyć. Z doświadczenia trenerzy wiedza, że spotyka się rożne osoby, często jednak wystarczy opowiedzieć im o tym, że realizowany jest trening z psem i niektórzy chętnie się do tego włączą, dlatego ostatecznie efekty mogą być jeszcze lepsze. Jeśli istnieje u innych wola współpracy to zawsze będzie warto z tej woli współpracy skorzystać, ponieważ efekty jakie uda się wypracować mogą być świetne.