Socjalizacja szczeniaka – najczęstsze mity na jej temat

Socjalizacja to temat, który budzi spore kontrowersje pośród właścicieli psów. Jedni podkreślają znaczenie w rozwoju zwierzaka, inni twierdza, że to tylko bezsensowny wymysł szkoleniowców, którzy chcą robić na tym interes. Jednak faktem, jest że szczeniak musi mieć kontakt z rożnymi osobami i różnymi innymi zwierzakami i to bez względu na to w jaki sposób zostanie to nazwane.

Jest wiele mitów na temat socjalizacji, dlatego postaramy się nimi zająć w tym poradniku. To ważne, by w ogóle zdać sobie sprawę z tego czym tak naprawdę jest socjalizacja i w jaki sposób powinno się ją prowadzić, by dała efekty.

Socjalizacja niepotrzebnie uczy psa ufności

Dlaczego to niepotrzebne? Czy właściciel powinien chcieć, by pies był skrajnie nieufny wobec obecnych i akceptował jedynie swojego pana? Na krótka metę może się to wydawać dobre, ale warto sobie pomyśleć co będzie się działo w momencie, gdy pies będzie musiał być pod opieka kogoś innego? Wtedy pojawi się wielki problem, celem socjalizacji nie jest nauczenie psa ufania wszystkim, ale odpowiedniego akceptowania innych ludzi oraz zwierzaków.

Pies jest posłuszny, więc nie potrzebuje socjalizacji

Posłuszeństwo to jedno, a umiejętność odnalezienia się w ludzkim społeczeństwie to coś zupełnie innego. Co z tego, że pies nie słucha, skoro będzie zachowywał się agresywnie wobec innych? Czy posłuszeństwo da cokolwiek, jeśli pies będzie musiał zostać sam w domu czy po opiekę znajomego. Co zrobić w momencie gdy spuścisz psa ze smyczy w parku i nagle pojawią się inne osobniki? Wpadasz w środek takiej walki?

wychowanie szczeniaka

Socjalizacja to tylko element szkolenia

To oczywiście błąd. Zajęcia typowo socjalizacyjne są ważną częścią szkolenia psa, ale nie trzeba płacić za to, by ktoś dbał o rozwój naszego zwierzaka. Można socjalizacje prowadzić samodzielnie całkowicie za darmo. Wystarczy jedynie regularnie chodzić z psem na spacery w takie miejsca, gdzie będzie można inne osobniki spotkać. Trzeba inne osoby zapraszać do domu, dac szanse na kontakt z innymi ludźmi, z dziećmi, oswoić go z takimi rzeczami, które mogą ewentualnie budzić w nim strach.

Socjalizacja wymaga za dużo czasu

Tak naprawdę wszystko wymaga wiele czasu. Jeśli ktoś myśli, że wzięcie małego szczeniaka to wyłącznie miłe chwile i przyjemności to oczywiście jest w dużym błędzie. Pojawi się bowiem wiele wyrzeczeń, będzie trzeba z tego zdać sobie sprawę odpowiednio wcześnie. Nie można socjalizacji bagatelizować, choć można ja również przeprowadzać mimochodem. Tak naprawdę prawidłowa socjalizacja choć można ją przeprowadzić przy okazji to polegać będzie przede wszystkim na poświęcaniu dużej uwagi psu i spędzaniu z nim czasów różnorakich sytuacjach i w rożnych miejscach.

Będzie się to oczywiście opłacać, choćby dlatego, że będzie poczucie, że udało się nam wychować prawdziwego przyjaciela, który jest pewny siebie, stabilny emocjonalnie, oddany, ale również bezpieczny dla innych osób. To właśnie od nas tak naprawdę będzie zależeć jaki będzie nasz pies i warto zadbać o to, by było z nim możliwie jak najmniej różnych problemów.