WEST HIGHLAND WHITE TERRIER – WZORZEC RASY

To mocno zbudowana rasa, głęboka klatka piersiowa, daleko sięgające ostatnie żebra, grzbiet prosty, silne przednie kończyny, tylne muskularne co powoduje, że jest duża ruchliwość oraz energiczny chód. To zwierzak mały, pełen wigoru, aktywny, obdarzony dozą miłości własnej, prosty w kontaktach, nieco szelmowski, wesoły, odważny, serdeczny.

Głowa obrośnięta jest gęstym włosem, trzymana pod kątem prostym czy nieco mniejszym do osi szyi. Nie powinna być noszona jako wysunięta do przodu. Mózgoczaszka jest lekko wysklepiona. W partii czołowej winna mieć łagodny obrys. Od nasady uszu w kierunku oczu zwęża się nieznacznie. Stop zaznaczony, tworzą go wydatne łuki nadczołowe

Szczęka i żuchwa są mocne, tej samej długości, szeroki, ponieważ kły są mocno rozstawione co wpływa na bardzo charakterystyczny wyraz. Jak na psa tej wielkości są to mocne i duże zęby. W zgryzie nożycowym co znaczy, że siekacze szczeki przykrywają w kontakcie siekacze żuchwy i mają pionowe ustawienie. Oczy są rozstawione szeroko, średniej wielkości, nie powinny być okrągłe, ciemne jak to tylko możliwe. Zapadnięte pod brwiami z żywym inteligentnym wyrazem i przenikliwym spojrzeniem.

Uszy są małe, stojące ze szpiczastymi koniuszkami. Nie mogą być rozstawione na boki, ani zbytnio zbliżone do siebie. Pokryte sierścią krótką oraz gładką, miłą w dotyku, nie trzeba jej skracać. Uszy nie powinny być na szczycie porośnięte długim włosem jak frędzle. Szerokie o zaokrąglonych koniuszkach, duże z grubą chrząstką. Szyja długa, by unieść w prawidłowy sposób głowę, muskularna, rozszerza się u nasady i wtapia w skośnie ułożone łopatki. Tułów zwarty, grzbiet prosty a lędźwie szerokie.

Charakter West Highland White Terriera

Ogon ma około 15 cm długości, porośnięty twardą sierścią bez frędzli, prosty, trzymany pionowo do góry, nie może się zakręcać nad grzbietem. Długi ogon będzie wadliwy, nie można go skracać. Kończyny przednie są krótkie i muskularne, proste, porośnięte sierścią krótka, szorstką i gęsta. Łopatki ustawione skośnie, szerokie, ściśle przylegają do klatki piersiowej. Staw ramienny wyraźnie ustawiony do przodu. Łokcie ustawione tak by mieć swobodny ruch kończyn przednich, poruszają się one równolegle do osi tułowia.

Ruch wydajny i swobodny, kończyny poczynając od łopatek stawiane prosto do przodu. Tylne kończyny elastyczne w stawach skokowych i kolanowych i dynamicznie poruszają się za przednimi. Stawy skokowe kierują pod tułów by był impuls wypchnięcia. Sztywne chody i krowia postawa niepożądane.

Włosy w podwójnym rodzaju, okrywowy około 5 cm długości, twardy bez śladu lokowatości. Sierść rzadka traktowana jako wadliwa, podszerstek krótki, miękki i gęsty. Białe umaszczenie. W kłębie osiąga około 28 cm. Wszelkie odstępstwa od wzorca będą traktowane jako wady a ocenia się je zgodnie z tym jak znaczące jest odstępstwo.

Wzorzec

FCI Standard nr 85

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Data publikacji obowiązującego wzorca: 24.06.1987

Użytkowanie: terier.

Klasyfikacja FCI: grupa 3 – teriery, sekcja 2 – teriery małe. Próby pracy nie są wymagane.