Wzorzec – 1998 – wersja angielska BOSTON TERRIER

Boston terier to pies żywy i bardzo inteligentny z gładką szatą, krótkogłowy, zwarta budowa i krotki ogon. Maść pręgowana, focza, czarna, rozłożone równo białe znaczenia. Głowa odpowiednio proporcjonalna w stosunku do wielkości psa. Wyraz będzie wskazywał na wysoką inteligencję. Tułów jest raczej krótki i zwarty, kończyny mocne, eleganckie, ogon kroki.

Nie ma przeważania w żadnym elemencie budowy, nie będzie zaburzenia proporcji. Daje wrażenie zdecydowanego, silnego oraz aktywnego, jednocześnie dystyngowanego. Ruchy są płynne oraz pełne wdzięku. Połączenie maści i białych znaczników to właśnie wyróżnienie dla przedstawicieli tej rasy. Trzeba zwracać uwagę na harmonijną budowę, wyraz, maść i białe znaczenia, przy ocenie ogólnego wrażenia wobec cech. Kształtka, krótka i zwarta sylwetka boston teriera w połączeniu z charakterystyczna głową i kufą to postać oryginalna i co bardzo ważne odpowiednio zgrabna. Suki mają nieco delikatniejszą budowę.

Długość kończyn musi odpowiadać długości tułowia i nadawać rasie zwartej sylwetki. Boston terier to pies z mocną budowa, nie powinien dawać wrażenia ani lekkiego ani topornego zwierzaka. Kość i muskulatura muszą być proporcjonalne w stosunku do budowy ciała.

Boston terier to pies przyjacielski i żywy. Rasa ma wspaniałe usposobienie, inteligentna, co czynią bostona teriera niezrównanym towarzyszem.

Głowa graniasta, płaska na górze, bez zmarszczek, proste czoło, dobrze zaznaczony stop. Nos czarny i szeroki, wyraźnie zaznaczona linie między nozdrzami. Kufa krótka i graniasta, szeroka, głęboka, odpowiednio proporcjonalna w stosunku do głowy. Kufa do stopu do końca nosa równoległa do sklepienia czaszki.

Wygląd boston terriera

Wargi głęboko zachodzące, ale nie obwisłe. Całkowicie zakrywają zęby, gdy pysk będzie zamknięty. Szczeka i żuchwa, kwadratowe, szerokie, krótkie równe zęby. Policzki płaskie, oczy rozstawione szeroko, duże, okrągłe i ciemne. Osadzenie frontalne, widziane z przodu, zewnętrzne kąciki są w linii policzków. Wyraz oczu czujny i sympatyczny, wysoki stopień inteligencji. Uszy niewielkie, prosto ku górze. Naturalnie przycięte tak, by harmonizowały z kształtem głowy, osadzone blisko brzegu czaszki.

Szyja ma nadawać całej sylwetce harmonii, nieco łukowata, niesie głowę z wdziękiem, płynnie przechodzi w obręcz barkową. Tułów powinien być krótki, górna linia prosta. Grzbiet na tyle krótki, by nadać kwadratowy kształt sylwetki. Lekko zaokrąglony od nasady ogona. Klatka piersiowa, głęboka, dość szeroka, żebra nieco zaokrąglone, zachodzą daleko od lędźwi. Ogon osadzony nisko, krótki, cienki, zwężający się, prosty albo korkociągowaty. Nie powinien być noszony powyżej linii poziomej

Kończyny przednie ustawione szeroko, w przedłużeniu górnego brzegu łopatki.. Kończyny z prostym kośćcem. Łopatki ustawione ku tyłowi, co pozwala na stylowy chód. Łokcie nie odstają do wewnątrz ani na zewnątrz. Nadgarstki krótkie, mocne. Pierwszy palec można usuwać. Kończyny tylne mocne i dobrze umięśnione, stawy kolanowe ukątowane.

Wzorzec FCI nr 140

BOSTON TERRIER

POCHODZENIE: Stany Zjednoczone.

DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 02.02.1995.

KLASYFIKACJA: Psy do towarzystwa.

KLASYFIKACJA F.C.I. : Grupa 9

Psy ozdobne i do towarzystwa.

Sekcja 11 Małe molosowate.

Nie podlegają próbom pracy.