Wzorzec FCI nr 76 Staffordshire bull terrier

Ogólny wygląd

Staffordshire bull terier to krótkowłosy pies, proporcjonalny, który jest silny, muskularny, aktywny i zwinny. Pies, który ma również świetną kondycję, sprawnie się porusza, charakteryzuje się ruchliwością.

Zachowanie i charakter

Znany jest z tego, że ma dużą odwagę i wytrwałość. Inteligentny i serdeczny, szczególnie przy obcowaniu z dziećmi. Śmiały, nieustraszony, można na nim polegać. Głowa jest krótka, mózgoczaszka szeroka, głęboka w każdej części. Trzewioczaszka trufla czarna. Kufa jest krótka. Uzębienie to mocna szczęka i żuchwa. Żeby duże, zgryz o nożycowym charakterze, regularny, kompletny, siekacze szczeki ściśle przykrywają siekacze żuchwy, ustawienie pionowe. Wargi zwarte, przylegające. Policzki z mocno zaznaczoną muskulatura.

Oczy najlepiej ciemne, mogą harmonizować z umaszczeniem szaty, średniej wielkości osadzone tak, by pies mógł patrzeć na wprost. Brzegi powiek ciemne. Uszy w kształcie płatka róży, pół uniesione, nie są duże ani ciężkie. Uszy są obwisłe, a stojące są niepożądane. Szyja muskularna, krótka z prostą i czystą linią, stopniowo rozszerza się ku łopatkom. Tułów jest dobrze umięśniony, zwarty, górna linia pozioma i prosta. Klatka piersiowa głęboka, szeroki front, żebra odpowiednio wysklepione. Ogon średniej długości, nisko osadzony, zwęża się ku dołowi, dość nisko noszony, nie powinien być zakręcony.

Kończyny przednie są proste, z mocnym kośćcem, szeroko rozstawione z mocnymi nadgarstkami i dobrze podparte. Poczynając od śródręcza łapy zwrócone są lekko na zewnątrz. Łopatki dobrze kątowane i związane. Łokcie nie mogą być luźne, kończyny tylne dobrze umięśnione, oglądane z tyłu mają być równoległe. Kolana dobrze kątowane. Stawy skokowe umiejscowione dość nisko. Mocne łapy średniej wielkości jędrnymi poduszkami. Pazury u psów jednokolorowych maja być czarne.

Cechy Staffordshire bull terriera

Ruch swobodny, płynny i elastyczny oraz dynamiczny. Kończyny oglądane zarówno z tyłu jak z przodu poruszają się równolegle. Szata z krótkim włosem, gładkim, przylegającym do skóry. Umaszczenie czerwone, płowe, białe, czarne albo błękitne, niekiedy łaciate. Pręgowane, w każdym odcieniu, lub pręgowane z białym. Umaszczenie niepożądane – czarne podpalane i czekoladowe.

Mają około 35,5 cm do 40,5 cm. Ważne jest także zachowanie harmonijnej proporcji wagi i wzrostu. Waga psów to od 12 do 17 kg, natomiast suki około 11-15 kg.

Wady:

Wszelkie odstępstwa od tego wzorca są traktowane jako wady i należy kwalifikować te odstępstwa według stopnia odchylenia. Należy badać ewentualnie te występujące niedoskonałości, by ocenić jaki maja charakter i jak poważne są. To w ten sposób również ocenia się jak ewentualnie wygląda odstępstwo od wzorców, co będzie również ułatwiać istotnie kontrolowanie wzorca.

Samce muszą mieć dwa rozwinięte jądra umieszczone w worku moszny.

Wzorzec FCI nr 76

Staffordshire bull terier

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Data publikacji obowiązującego wzorca: 24.06.1987r.

Klasyfikacja FCI:

Grupa 3 teriery

Sekcja 3 teriery typu „bull”

Próby pracy nie są wymagane.