Wzorzec rasy FCI WYŻEŁ WĘGIERSKI KRÓTKOWŁOSY

To przykład wszechstronnego psa myśliwskiego, który będzie zdolny do pracy w polu, lesie, w wodzie. Ma typowe myśliwskie zdolności, świetny węch, stanowczość w stójce, doskonale aportuje, determinacja przy trzymaniu śladu, świetnie pływa. Może świetnie radzić sobie w bardzo trudnych warunkach pogodowych. To pies, który bardzo dobrze się adaptuje, jest spokojny, dlatego może być również traktowany jako pies domowy.

Historia

Przodkowie węgierskiego Vizsla przybyli do Węgier przez Karpaty z koczowniczymi plemionami regionu. Opisy i ilustracje tego gatunku sięgają XIV stulecia. W wieku XVIII jego znaczenie urosło jako psa myśliwskiego. Współczesne klasyfikacja gatunku to rok 1936 a więc takie klasyfikowanie jakie obecnie mamy nie ma jeszcze 100 lat.

Ogólny wygląd

To pies myśliwski o eleganckim wyglądzie, ma średnia wielkość, krótką i rudozłotą szatę. Lekka, sucha, szczupła budowa ciała ukazuje harmonię piękna i siły. Długość tułowia niewiele będzie przewyższać wzrost w kłębie. Głębokość klatki piersiowej jest mniejsza od połowy wysokości w kłębie. Kufa trochę krótsza od połowy długości głowy.

Zachowanie

Pies jest bardzo żywy, przyjazny, zrównoważony, nie może być agresywny ani bojaźliwy. Łatwy w realizacji szkolenia. Ma dużą chęć utrzymywania kontaktu z przewodnikiem w czasie pracy. To jedna z jego największych zalet. Nie może być źle traktowany.

FCI WYŻEŁ WĘGIERSKI KRÓTKOWŁOSY

Głowa

Sucha, szlachetna, z dobrymi proporcjami, czaszka lekko wysklepiona ze średnią szerokością z niezbyt głęboką bruzdą sięgająca od rozwiniętego guza potylicznego do czoła. Łuki brwiowe umiarkowanie rozwinięte. Uzębienie potężne z regularnym kompletnym nożycowym zgryzem, górna szczeka dokładnie pokrywa się z żuchwą, tworzy kwadrat. W sumie 42 zęby, policzki silne i dobrze umięśnione. Oczy mają lekko owalny kształt, średnią wielkość i dobrze przylegającymi powiekami. W kolorze brązowym dobrze harmonizują z umaszczeniem szary, inteligentny i żywy wyraz. Uszy są osadzone niezbyt wysoko i nieco z tyłu głowy. Cienkie płaty ucha, długość mniej więcej ¾ długości części mózgowej czaszki, zaokrąglony kształt V.

Szyja jest średniej długości, pasuje do ogólnego wyglądu. Kark umięśniony, lekko wygięty. Mocno przylega skóra na podgardlu. Tułów wyraźny i umięśniony, grzbiet solidny, dobrze umięśniony, napięty, prosty. Kręgi osłonięte mięśniami. Klatka piersiowa głęboka, obszerna, dobrze rozwinięte umięśnienie, umiarkowane łukowate przedpiersie.

Ogon osadzony nisko i silny u nasady, ku końcowi się zwęża. Pokryty gęstą szata. W krajach, gdzie kopiowanie nie jest dozwolone można skracać ogon do 1/4 naturalnej długości Jeśli kopiowanie jest dozwolone ogon sięga do stawu skokowego, sierpowato wygięty w górę. W czasie ruchu poziomo. Kończyny maja mocne kośćce, silnie umięśnione. Widziane od przodu będą proste oraz równoległe. Widziane z profilu ustawione pod tułowiem. Barki długie i pochyłe, płaskie, elastyczne z silną muskulaturą.

Wzorzec FCI

WYŻEŁ WĘGIERSKI KRÓTKOWŁOSY

(Rövidszörü Magyar Vizsla)

Kraj pochodzenia: Węgry

Data publikacji obowiązującego wzorca: 13.09.2000