Wzorzec rasy Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier to długowłosy karłowaty terier, którego sierść zwisa na obie strony gładko. Sierść jest przedzielona przedziałkiem, który znajduje się od nosa do końca ogona. Yorkshire to pies krępy, a jego postawa wyniosła. Sylwetka zdradza mocne, proporcjonalne ciało. Należy podkreślić, że Yorkshire to prawdziwy terier.

Nie jest w żadnym razie psem pałacowym, lecz po swoich przodkach odziedziczył odwagę, temperament i witalność. Przez swoja postawę demonstrują często niezależność i pewność siebie.

Głowa jest raczej mała i płaska, niezbyt okrągła w części mózgowej. Pysk nie jest zbyt długi. Noc intensywnie czarny. Owłosienie długie ze złocistą maścią, soczysto podpalaną, ciemniejsze po bokach głowy i u nasady uszu a także na pysku. Oczy mają średnią wielkość, ciemne, błyszczące z bystrym i inteligentnym wyrazem, ustawione tak by patrzyły na wprost. Nie mogą być wyłupiaste. Z drugiej strony głęboko położone oczy sprawiają, że wygląda on smutno. Uszy są niewielkie w kształcie litery V, noszone prosto albo wpół złamane. Uzębienie jest równe, silne.

Psy nawet z ubytkami nie powinny być gorzej oceniane, jeśli ustawienie zębów nadal jest równomierne. Idealny zgryz jest zgryzem nożycowym. Przy tego typu zgryzie szczęka lekko będzie wchodzić na dolną. Strata zęba to często drażliwy temat, jeśli chodzi o takie psy. Jednak przy ewentualnej sprzedaży trzeba przedstawić zaświadczenie od weterynarza, który będzie ubytek stwierdzał. Jeśli mowa jest o brakującym zębie będzie to taki ząb, który nigdy nie wyrósł. Kończyny przednie są całkiem proste i pokryte soczystą szatą. Końcówki włosy są nieco jaśniejsze w okolicach skóry. Tułów jest bardzo krępy z silnymi lędźwiami.

Cechy Yorkshire Terriery

Co do proporcji należy pociągnąć linię wzdłuż przedniej łapy do rowu barkowego, potem wzdłuż pleców do nasady ogona i do tylnej łapy. Na koniec od łapy tylnej do przedniej. Jeśli stworzymy kwadrat to będziemy mieli wymagane proporcje. Nie powinien być to pies wyższy niż dłuższy. Grzbiet musi być prosty, zarówno w spoczynku jak i w ruchu. Poprawie funkcjonujące stawy skokowe umożliwiają sprawne ruchy, przy czym dołącza się także lekko wygięty kark z elegancka niezbyt krótką szyja. Krótka szyja psuje ogólne wrażenie. Jeśli chodzi o tylne kończyny są one proste i także będą pokryte obfitym włosiem w kolorze tan.

Jak przednie podpalane od stawu skokowego w dół. W zasadzie tutaj będzie chodziło o to samo co w przypadku łap przednich. Zgięcie stawu powinno być istotne, znaczące. To umożliwi tyłowi odpowiednią siłę, która będzie potrzebna do wykonania pełnego szybkiego ruchu. Ważne jest to, by stawy skokowe były położone w stosunku do siebie równolegle. Jeśli tak nie będzie to pies wygląda tak jakby miał szeroko rozstawione łapy. W innym przypadku rozstawione wąsko. Powinno się dbać o to, by tego typu sytuacji cało się skutecznie unikać. Nie zawsze taka możliwość istnieje, jeśli jednak postawa nie będzie prawidłowa bez wątpienia pies taki niestety będzie tracił na swojej wartości i nie będzie uznawany za wzorcowego.